Navigate / search

Audio/video v cloudu

V IBM cloudu jsme mohli dosud používat audio a video hovory v režimu jeden s jedním, od července se tato funkcionalita rozšiřuje i na hovory 3 a více lidí (multi-part audio/video calls).

Odehrává se to v Sametime Meetingu Roomu, jak jste zvyklí třeba ze Sametime ve variantě on-premises. Kromě video hovorů můžete ve virtuální konferenční místnosti promítat slajdy (a ostatní typy souborů), sdílet svoji obrazovku (včetně předání řízení další osobě), chatovat s přítomnými, pokládat dotazy a odpovídat na ně, hlasovat a vyplňvat dotazníky. Průběh chůzky můžete nahrávat a spřístupnit jej tak ostatním, kteří se nemohli v termínu zúčastnit.

A jak se tedy nyní v cloudu pracuje s tím videem?

Začněte na domovské stránce, kde v pravém sloupci kliknutím na „Stát se hostitelem schůzky“ zahájíte svůj virtuální meeting.

Cloud AV -1

Otevře se nové okno, ve kterém můžete volitelně změnit heslo ke schůzce a nastavit, komu bude schůzka přístupná.

Cloud AV -2

Protože je to poprvé, co se chystáte spustit audio/video v meetingu, nabídne se stažení pluginu do prohlížeče.

Cloud AV -3

Po nainstalování pluginu a restartu browseru uvidíte tuto obrazovku virtuální schůzky. (Všimněte si nového designu, který byl také součástí nedávných aktualizací cloudu.)

Cloud AV -4

Co se týče audia a videa, důležitá je oblast vpravo nahoře, kde jsou příslušné ikonky a ovládací prvky. Podíváme se na to, s čím se můžete setkat.

Pokud nemáte nainstalovaný požadovaný plugin v browseru, nemůžete se audio/video ve schůzce použít. Záhlaví bude vypadata takto (kliknutím na Povolit spustíte instalaci pluginu):

Cloud AV -5

Máte-li plugin nainstalovaný, hned po otevření virtuální schůzky uvidíte, že se audio/video komponenta inicializuje:

Cloud AV -6

Po chvilce je inicializace dokončena a uvidíte modrou ikonu telefonu, která znamená, že můžete zahájit volání:

Cloud AV -7

Klikněte tedy na ni a zvolte Zahájit volání.

Cloud AV -8

Během vysílání ikona změní barvu z modré na červenou a vedle u objeví nová ikona s mikrofonem. Pomocí ní můžete ztlumit (mute) svůj přenos zvuku.

Cloud AV -9

Takto to vypadá, když to ztlumení zapnete:

Cloud AV -10

Vlastní video uvidíte v levé části. Takto vypadá celá obrazovka:

Cloud AV -11

Protože jste nyní jediným účastníkem schůzky, bude vaše video (malé vlevo dole) shodné s videi aktuálních mluvčích (větší nahoře). Jakmile se připojí druhá osoba, uvidíte její obraz jako hlavní:

Cloud AV -12

Video přenos ukončíte podobně, jako jste jej zahájili – kliknutím na červenou ikonu telefonu a výběrem, jestli se odpojujete jenom vy, nebo jestli to (jako správce schůzky) ukončujete pro všechny účastníky:

Cloud AV -13

Průbeh schůzly můžete zaznamenat. Správce schůzky tak učiní kliknutím na ikonu Zaznamenat. Ta se změní na červenou a všem účasníkům se ukáže upozornění, že schůzka je nahrávána. Opětovním kliknutím se nahrávání ukončí.

Cloud AV -14

Ti, kteří čekali, až v cloudu půjde dělat audio/video hovory ve virtuálních schůzkách, se tedy nyní dočkali.