Navigate / search

Notes Traveler 9.0.0.1

Vyšla aktualizace pro Notes Traveler s číslem 9.0.0.1. Jedná se o „tisícinkovou“ verzi, takže by se mohlo zdá, že se jedná pouze o opravu několika chyb. A přitom právě naopak, tato aktualizace s sebou přináší řadu změn a vylepšení.

Novéh funkce vyžadují nejen serverovou část, ale i podporu klientské aplikace. U telefonů a tabletů s Androidem to je lehké, tam klientskou aplikaci vyvíjí přímo IBM, takže si stáhnete do mobilu novou verzi. U zařízení s Apple iOS se používá nativní poštovní a kalendářová aplikace, do které nemůžeme zasahovat. Proto existuje pro tuto platformu podpůrná aplikace s názvem Traveler Companion, která je zdarma dostupná na AppStore. Traveler Companion se potom stará o ty funkce, které základní poštovní a kalendářová aplikace v iOS nepokrývá.

Následující funkce se týkají nejpoužívanějších mobilních platforem Android a iOS.

Zabránění kopírování. Pokud posíláte mail z klienta Notes, máte u odesílaného mailu možnost zaškrtnout Prevent Copying. Pokud takový mail dostanete, můžete si jej nyní přečíst, což v předchozích verzích nešlo. Na email můžete také odpovědět. Také můžete takový email přímo vytvořit na svém mobilním zařízení.

Out of Office. Pomocí Traveler Companionu a nového klienta pro Android můžete nastavovat Out of Office přímo z mobilu. Ocení to všichni, kteří to zapomenou nastavit v kanceláři z PC a potom na dovolené mají s sebou pouze mobil.

Online schůzky. Notesy můžete propojit se Sametimem a jeho Meeting serverem, a při organizování schůzky uvést přímo odkaz a heslo pro virtuální schůzku. Txto informace můžete nyní číst i z mobilních zařízení (a využít třeba hned mobilního klienta pro Sametime).

Meeting room v iOS. V mobilech od Apple se číslo zasedačky připojuje do políčka Location. Informace o meeting roomu může být ale delší a nemusí se vždy do Location vejít, proto se nyní připojuje i na začátek těla zprávy (Body).

Velikost stahovaných příloh. V politice Traveleru exidstuje nastaveni Maximum Email Attachment Size Allowed – Administrator; to se od nynějška nebere v úvahu pro telefony s Andridem (pro telefony s iOS se nebralo v úvahu nikdy). Je to proto, že Traveler má zdokonaleno streamování příloh a nemá smysl uměle omezovat velikosti příloh. Stále ale platí, že když se tato hodnota nastaví na nulu, tak se přílohy do mobilů nepřenášejí vůbec.

Zabezpečení příloh. Řada firem zvažuje, zda povolí stahování příloh v poště do mobilů — staženou přílohu totiž můžete v mobilu nechat otevřít jiným programem, a tím může být jak prohlížeč pro daný formát, tak i například DropBox, který daný soubor hned sesynchronizuje s veřejným cloudovým úložištěm. A to může být proti bezpečnostním pravidlům firmy.
Proto Traveler 9.0.0.1 přináší vylepšení i v této oblasti: Pro Androidy a iOS může administrátor určit tzv. bezpečné aplikace, tedy aplikace třetích stran, které může uživatel spustit a zobrazit v nich přílohu v e-mailu. Vše nastavuje pomocí Attachment Security Settings. V oficiální dokumentaci v Traveleru je popsáno, jakým způspobem získá administrátor unikátní identifikátory zamýšlených bezpečných aplikací. U Apple iOS můžete navíc využívat bezpečné systémové viewery, které jsou požadovány za bezpečné (prohlížení PDF, Office, RTF, obrázků, textů, …).

Stahování příloh v iOS. I samotné stahování příloh je vylepšeno v Traveler Companionu. Přílohy jsou přehledně zobrazeny v seznamu nahoře v e-mailu. Můžete si vybrat, které z nich stáhnete do mobilu, případně nastavit automatické stahování příloh do určité velikosti.

Integrace s MDM. Přestože Traveler sám nabízí bezpečnostní funkce, jako práce s přílohami, remote wipe, vynucení politik atd., stále to není plnohodnotné MDM (Mobile Data Mamagement). Verze 9.0.0.1 se umí dobře integrovat s jedním takovým MDM – MobileIron.

Widgety pro Android. Jsou vylepšeny widgety pro Home Screen: můžete jich umístit na plochu více a přiřadit jim zobrazení obsahu určitého folderu.

 

Tuto verzi můžete stáhnout z Download serverů, partnubers jsou CIP6YML pro Windows a CIP6ZML pro Linux.