Navigate / search

Sametime 9: nové typy licencí

Již brzy, 20. září 2013, vyjde nejnovější verze software pro komunikaci v reálném čase – IBM Sametime 9. Oficiální oznámení a předvedení možností budete moci vidět ve webcastu o dva dny dříve. Již nyní jsou ale venku veřejné informace o nových typech licencí, které přijdou s touto verzí.

Sametime Communicate
Tato licence obsahuje to, co si představíme pod pojmem chatování a přímá komunikace. Tedy nejenom to, co je nyní v Sametime Entry a v Sametime Standard (co se týče chatování), ale například i posílání offline zpráv či chatovací skupiny, které jsou nyní až v Sametime Advanced. Samozřejmě sem patří i přenosy audia a videa i možnost připojení na firemní telefonní ústřednu. Tyto funkcionality můžete využívat prostřednictvím samostatného klienta, webového klienta nebo mobilního klienta; vývojáři se na Sametime mohou připojit z aplikací pomocí API.

Sametime Conference
Sem patří vše kolem webových schůzek, tedy i nová komponenta v Sametime 9 – video MCU, které umožní přenos a zobrazení více video kanálů najednou (tady například 4 „mluvící hlavy“ na obrazovce).

Sametime Complete
Obsahuje vše, co edice Communicate a Conference, plus navíc funcionality, které tímto spojením dávají smysl: propojení chatu a web meetingu – instant share (sdílení plochy); přístup k meetingům z contactlistu, propojování videohovoru z videochatu do meetingu a podobně.

Sametime Unified Telephony
Tato licence obsahuje kompletní telefonní middleware, tedy i včetně služeb firemní telefonní ústředy (PBX), inteligentního routování příchozích hovorů atd.

Externí uživatelé
Další důležitou změnou v licencování je to, že se nemusí platit za externí uživatele! Externím uživatelem je například váš zákazník, potenciální zákazník nebo obchodní partner,  se kterým chcete pravidelně chatovat nebo jenom občas uspořádat webovou schůzku. Licence není potřeba, pokud externí člověk komunikuje s interním (který má licenci), což je typické použití takové komunikace.

Tohle můžete výborně využít například ve spojení se Sametime API, kdy na své firemní webové stránky dáte možnost zákazníkům komunikovat přes webový chat s vašimi zaměstnanci, například oddělením nákupu nebo podpory.