Navigate / search

Instalace Domina na Linux

V posledních týdnech jsem několikrát instaloval Domino na Linux, a to včetně všech základních rozšíření okolo: iNotes, Traveler, Sametime Entry. Je tam pár věcí, které se hodí mít na jednom místě, aby je nemusel člověk dohledávat. Instaloval jsem poslední verze všeho na poslední verzi Red Hat Linuxu (přestože není ještě certifikována).

Zde je tedy seznam kroků pro instalaci Lotus Domino 8.5.3 na RHEL 6.2 64bit, včetně Travelera 8.5.3.2 a Sametime Entry 8.5.2 IFR1.

Příprava Linuxu

1. Vypněte SELinux.
Ověříte příkazem
# sestatus
Pokud je zapnut, vypnete jej editací souboru /etc/selinux/config , kde nastavíte
SELINUX=disabled

2. Zvyšte limit na počet současně otevřených souborů.
Ověříte příkazem
# ulimit -a
zajímá vás řádek NOFILES
Zvýšíte to editací souboru /etc/security/limits.conf , kde přidáte řádky
* soft nofile 65535
* hard nofile 65535

Poté se odhlašte a přihlašte znovu, aby se to projevilo.

3. Vypnout Postfix a Apache, aby se ani nespouštěli po restartu.
Aby nekolidovali s SMTP a HTTP v Dominu. U mě při nejmenší instalaci nebyl povolený Apache, ale Postfix ano. Vypnul jsem to přes grafické rozhraní správy služeb.

4. Založte uživatele notes a skupinu notes, pod kterou poběží Domino.
# groupadd notes
# useradd -g notes notes

5. Nainstalujte 32-bitové knihovny. Protože RHEL je 64-bitový a Domino je 32-bitové, je třeba nainstalovat několik knihoven pro kompatibilitu. Jsou to knihovny:
glibc.i686
libgcc.i686
libstc++.i686
Tyto knihovny jsou minimální nutné, pro instalaci v textovém režimu. Pokud chcete instalovat v grafickém režimu, potřebujete další tři knihovny (libXtst.i686, libXmu.i686, libXp.i686) a pokud chcete udělat i grafický setup serveru, tak další dvě (libXft.i686 a libXi.i686).
Dělal jsem  to tak, že jsem připojil systém na repository a pak instaloval pomocí:
# yum install glibc.i686
# yum install libgcc.i686
# yum install libstdc++.i686

Další info: http://www-01.ibm.com/support/docview.wss?uid=swg21455332

6. Povolte porty ve lokálním firewallu.
Pokud máte zapnutý firewall v Linuxu, povolte tyto porty: 8585 (remote setup Domina), 1352 (LN komunikace), 1533 (Sametime komunikace). Plus samozřejmě 80, 443, 25 a další, které chcete na serveru používat.

 

Instalace Domina

Tady to je jednoduché. Nakopírujte na server instalační balíček tar (číslo balíčku CI1LBEN) a rozbalte jej pomocí
# tar -xvf domino853.tar

V něm je instalátor, který spustíte v grafickém režimu takto:
./install
a v textovém režimu takto:
./install -console

Já jsem vše dělal cvičně v textovém režimu. Pokud to napíše nějaké chyby a řekne, že se instalátor nespustí, pořádně si to přečtěte a zařiďte podle toho. Nejčastěji to bude, že chcete pustit grafický instalátor a nejsou na to knihovny, nebo mu na 64-bitovém Linuxu chybějí 32-bitové knihovny (vizte krok 5. výše).

Instalace trvá jen pár minut, nejjednodušší je nechat defaultní hodnoty (cesty, uživatel notes:notes). Po skončení dejte, že chcete Manual Setup.

 

Setup Domina

Budete potřebovat nějaké PC s klientem Lotus Domino Administrátor (balíček CI1LQEN), u kterého nainstalujete i utilitu Remote Server Setup.

Na serveru spusťte Domino v listen režimu, nutno to provést už jako uživatel notes a ne root:
# su - notes
$ cd /local/notesdata
$ /opt/ibm/lotus/bin/server -listen

Na klientovi spusťte přes Start menu Remote Server Setup, vyplňte cestu k serveru a proveďte Setup Domina stejně, jako jej znáte třeba z instalace Domina na Windows.

Pomocí výše uvedené posloupnosti příkazů můžete Domino kdykoliv spustit během instalační fáze. Pro ostrý provoz doporučuji rozhodně udělat rc.d skript a přidat jeho spuštění a ukončení do příslušných runlevelů (jak to udělat ví každá linuxový admin).

 

Instalace Traveleru

Traveler se instaluje snadno. Vypněte Domino (pokud jste ho spouštěli pomocí příkazů výše, tak stačí napsat exit do živé konzole, kde  Domino běží). Nakopírujete balíček TAR (číslo balíčku je CI6MHML), rozbalíte a spustíte jako root v grafice:
# ./TravelerSetup
nebo v textovém režimu
# ./silentInstall

Instaloval jsem opět v textovém režimu a předtím zkontroloval soubor installer.properties, kde jsou parametry pro instalaci. Když instalujete Domino s defaultními hodnotami, tak ani tady nemusíte nic měnit. Jenom, když budou lidi zvenčí chodit na Traveler přes jinou adresu, než je doménové jméno serveru, na kterém Linux běží, tak změňte parametr NTS_SET_EXTERNAL_URL.

Spusťte Domino a kontrolujte, jak Traveler nabíhá. Pouštím to vždy „ručně“, ne přes startup skript, protože pak vidím na konzoli úplně všechny hlášky. Někdy se vám může stát, že to bude psát při prvním spuštění nějaká varování. Nepanikařte a až to dojede, vypněte Domino a zkuste jej nahodit ještě jednou.

 

Instalace Sametime Entry

Velmi podobné, jako instalace Traveleru. Nejdříve se instaluje Sametime 8.5.2 a potom přes to Sametime 8.5.2 IFR1.

Úplně nejdříve ale musíte nainstalovat jeden fix pro Domino; je to proto, abychom mohli instalovat Sametime na nejnovější Domino (Sametime 8.5.2 totiž podporuje oficiálně jenom Domino 8.5.2: http://www-01.ibm.com/support/docview.wss?rs=477&uid=swg27019580). Ale Sametime 8.5.2 IFR1 už Domino 8.5.3 podporuje, takže to uděláme tak, že nainstalujeme verzi ST 8.5.2, nebudeme ji spouštět a hned přes ni verzi ST 8.5.2 IFR1.
A tady je ten fix (adresu jsem našel na stránce System Requirements for Sametime 8.5.2 IFR1): http://www-01.ibm.com/support/docview.wss?uid=swg21413889 . Číslo fixu je 8.5.3 HF92. Spustíte je klasicky (./install), předtím vypněte Domino.

Nakopírujte balíček IBM Sametime Entry Community Server V8.5.2 AIX, Linux, Solaris SPARC Multilingual (CZY9YML) a rozbalte jej. Při vypnutém Dominu jako root spustíte grafickou instalaci:
# ./setuplinux.bin
nebo textovou instalaci:
# ./setuplinux.bin -console

Dál už je postup stejný, jako na Windows.

Pozor, nestartujte hned Domino, ještě uděláme ten upgrade na Sametime 8.5.2 IFR1.

Nakopírujte balíček IBM Sametime Community Server V8.5.2 IFR 1 AIX, x86 Linux, Solaris Multilingual (CI3YAML) a rozbalte jej. Spusťte grafickou instlaci:
# ./setuplinux.bin
nebo textovou instalaci:
# ./setuplinux.bin -console

A teď už můžete spustit Domino. Sledujte, co se objeví na konzoli. Když jsem neměl v Dominu výše uvedený fix 8.5.3 HF92, tak to psalo
HTTP JVM: FATAL ERROR: ‚java.lang.ArrayIndexOutOfBoundException: Array index out of range: 0‘

 

Další kroky

Instalace je hotova. Jak bylo zmíněno výše, zbývá jestě zajistit automatický start Domino pomocí startup skriptů. Já používám tento nejjednodušší: domino.sh