Navigate / search

Aktualizace Connections na 4.0 CR3

Před několika dny vyšla aktualizace pro Connections – verze 4.0 CR3. To CR znamená Cummulative Refresh a obsahuje jak opravy chyb, tak i drobná vylepšení. Cummulative znamená, že jednotlivé CR obsahují vše, co ty předchozí — stačí tedy, když nainstalujete až tu poslední, není nutno instalovat CR1, potom CR2 a nakonec tuto CR3.

Postup aktualizace není nijak komplikovaný ani dlouhý, stačí se držet jednoduchého postupu. Takto jsem jej prováděl já, na Windows i na Linuxu:

Příprava na upgrade

Zjistím si bližší informace o tomto aktualizačním balíčku.

Jdu do FixCentraly a stáhnu si všechny potřebné instalačky. Je jich celkem 20 (všechny vyšly 18. března, jeden byl ještě přidán později, 22. března). 19 z nich jsou vlastní fixy (.jar), dvacátý je Update Instalerm kterým se to vše nainstaluje ( ). Tyto instalačky nakopíruji na server, kde mi běží aplikační část Connections (kde je WAS).

Prozkoumám oficiální stránku o fixování Connections 4.0, kde bývají další důležité informace. Ja tam popsán postup, který použijeme, ale hlavně tam jsou SQL skripty, které budeme spouštět. Jde o to, že když se aktualizují jednotlivé moduly Connections, nestačí pouze zaktualizovat binárky — někdy se můsí provést aktualizace i na straně databáze: upravit schéma tabulek tak, aby například zvládaly pracovat s novými informacemi.
A v dokumentu se opravdu píše, že v CR2 došlo k aktualizaci schématu pro databázi Homepage, v CR3 zase pro databázi Metrics.

Stáhnu tedy tyto SQL skripty. Jeden pro CR2, tři pro CR3. A nakopíruji je na server, kde mám databázi pro Connections (DB2).

Udělám zálohu (nejlépe snapshot) serverů.

Upgrade aplikační části

Přihlásám se na server, kde běží WAS, jako Administrátor. Ukončím všechny WAS servery (NodeAgent, servery Connections) tak, aby mi běžel pouze Deployment Manager (Dmgr).

Přejmenuji adresář C:\IBM\Connections\updateInstaller na updateInstaler.cr2. Na jeho místo rozbalím čerstvý updateInstaller z toho zmíněného dvacátého balíčku, který jsem stáhnul.

V tomto adresáři je podadresář fixes, do kterého přesunu těch 19 stažených .jar souborů.

Spustím příkazou řádku s právy administrátora. Jdu do adresáře C:\IBM\WebSphere\AppServer\bin a spustím setupCmdLine.bat. Pokud to neudělám, tak ne povede spustit instalační wizard, protož enebude znát systémovou proměnnou WAS_HOME.

Ve stejném okně příkazové řádky nyní jdu do C:\IBM\Connections\updateInstaller a spouštím updateWizard.bat.

Spustí se grafický wizard, kde jenom kontroluji, jestli správně našel a načetl těch 19 .jar souborů.

Potom potvrdím instalaci. Trvá něco kolem půl hodiny a její průběh můžete sledovat v adresáři C:\IBM\Connections\version\log, kde každá aktualizovaná komponenta Connections tam zapíše většinou dva logové soubory.

Tato část je hotova, zatím ale nepouštím ještě servery Connections, protože nejdříve musím zaktualizovat databázová schémata.

Upgrade databázové části

Přihlásím se na databázový server. Ve Windows jsem následující kroky dělal přímo jako Administrator, v Linuxu jsem je dělal jako uživatel db2inst1.

Pokud jsem před CR3 neinstaloval kdysi v minulosti CR2, musím udělat nejdříve aktualizaci databáze Homepage. Ze Start menu ve Windows vyberu v sekci DB2 položku „Command Window – Administrator“. Spustí to příkazou řádku, která bude mít nastavené správné proměnné prostředi. Jdu do adresáře, kam jsem si překopírovat SQL skripty a spustím

db2 -tvf upgrade-40-40CR2.sql

Uvidím sadu příkazů, postupně se vykonávajících a za každým by mělo být Succesful. To, že tento krok proběhnul úspěšně si mohu ověřit pomocí příkazu:

DB2 CONNECT TO HOMEPAGE
SELECT DBSCHEMAVER FROM HOMEPAGE.HOMEPAGE_SCHEMA

Musí to vrátit hodnotu „132“

 

A teď udělám tu aktualizaci pro CR3. Postup je stejný, jako u předchozího skritpu, s jednou výjimkou. Když si ten SQL skript otevřete, uvidíte, že příkazy jsou ukončeny ne středníkem. ale zavináčem. To znamená, že terminateing charecter není defaultní středník, proto se musí použít ne přepínač „-t“, ale „-td@“, který tento jiný ukončovací znak definuje. Skripty tedy spustím takto:

db2 -td@ -v -f METRICS-db-upgrade-40-40CR3_DB2.sql
db2 -td@ -v -f METRICS-db-reorg-40-40CR3_DB2.sql
db2 -td@ -v -f METRICS-db-updateStats-40-40CR3_DB2.sql

Pozor, musí to být přesně ve výše uvedeném pořadí, tedy Upgrade, Reorg, UpdateStats.

Kontrolu, že je to provedenou správně, můžete udělat takto:

DB2 CONNECT TO METRICS
SELECT SCHEMA_VERSION FROM METRICS.PRODUCT

Musí to vypsat hodnotu „30“.

Tím jsem na databázové straně hotov, jdu spustit servery.

Spuštění serverů

Přepnu se na server s WAS a spustím NoteAgenta. V logu můžu sledovat, že se děja spousta synchronizací mezi ním a DMgr. To se aktualizují všechny komponenety Connections.

Pro jistotu spustím konzoli WAS, jdu do System Administration – Nodes, zaškrtnu connectionsNode01 a zmáčknu tlačítko Full Resync. Tím zajistím, že se změny přenesou okamžitě.

Až doběhne synchronizace (v logu NodeAgenta už se nic neděje), tak spustím servery Connections a vyzkouším, že vše běží, jak má.