Navigate / search

Tradice Symposií

Tradice pořádání jarní konference se táhne až do devadesátých let. Pamatuji se dobře na své první Symposium, v roce 1999 v pražském Hiltonu. Tenkrát se představovaly Lotus Notes R5, převratná novinka co se týče klientů i serverů. A mysím, že hned na tom dalším (Hotel Mövenpick) jsem přednášel něco o násobných adresních knihách (horké novinky Directory Assistance a Directory Cataloig :), pod vlajkou partnerské firmy CS Development.

symposium-2006-pozvanka
Historická pozvánka na Symposium 2006

Od té doby jsme vystřídali řadu konferenčních prostor, vybavuji si Hotel Praha (nyní již nestojí), Tyršův dům, Don Giovanni, Corinthia Towers, Grand Majestic Praha 1, Andel’s Praha 5, komorní a útulný Greenpoint, Hotel STEP, Barceló Praha 4. Konference se konala každý rok, i když hlavní organizátoři se měnili: nejvíce jich pořádala přímo IBM, ve spolupráci s partnery a distributory, v posledních letech organizaci zaštiťuje přímo sdružení SUTOL, s finanční a personální podporou IBM a partnerů. Pamatuji si, že někdy kolem roku 2002 pořádala Symposium pouze dvojice partnerských firem: CS Development a DigiTrade (nyní Comparex); tenkrát byl úvodním řečníkem ministr informatiky Mlynář.

symposium-2010
Pohled do sálu, Symposium 2010.

Průběžně se měnil termín i název konference. Od června až po současnou druhou polovinu dubna. Název konference začínal jako klasické Lotus Symposium, postupem času se měnil na Symposium o spolupráci, ICS Symposium, nyní je to SUTOL Symposium. Vždy jsem se snažil zachovat tam slovo Symposium, protože si myslím, že už je to dnes zavedená značka.

I programová náplň se měnila. Úvodní dopolední část bývala vždy vyhrazena představení novinek a trendům v oboru, jinak jsme vyzkoušeli skoro vše. Jednou byly přednášky hlavně v režii IBM, jindy zase téměř vše dělali partneři. Dělili jsme program i na více tracků — vývojáři vs. administrátoři, technické vs. businessové přednášky. V posledních letech jsme se ustálili na schématu, kdy v dopolední části lidé z IBM předvádějí aktuální novinky a představují plány do budoucna, odpoledne potom patří partnerům, kteří ukazují konkrétní využití produktů a řešení v praxi, popřípadě se soustředí na jednu novinku a věnují se jí podrobněji.

symposium-2010-SUTOL
Představení sdružení SUTOL na Symposiu 2010.

Tím, že sdružení SUTOL začalo od roku 2009 pořádat pravidelné Technické konference, přesunula sa čistě technická témata z jarního Symposia na tuto podzimní akci, jež je určena hlavně technickým specialistům v oblasti Collaboration Solutions (vývojáři, integrátoři a správci systémů).

Už se těším na letošní Symspoium. A současně si uvědomuji, že kdyby nebylo v průběhu těch dvaceti let nadšení a zájmu desítek partnerských firem, přednášejících a organizátorů a současně stovek zákaznických firem a návštěvníků těchto konferencí, nikdy bysme nedošli se Symposiem tak daleko. Všem těmto lidem děkuji.

…a těším se s Vámi na viděnou již za měsíc, na SUTOL Symposiu 20. dubna 2016!