Navigate / search

IBM Watson Workspace: 4 – klienti

Aplikace pro komunikaci s kolegy je ten typ programu, který chcete mít zpravidla spuštěný po většinu pracovního dne. V takovém případě může být pohodlnější jej mít jako samostatnou desktopovou aplikaci, která je stále po ruce, než jako jednu z mnoha záložek ve webovém prohlížeči. A dvojnásob to platí pro mobilní přístup, tam by konverzace bez mobilní aplikace nebyla moc použitelná.

IBM Watson Workspace nabízí desktopové klienty pro Microsoft Windows, Apple macOS, Apple iPhone či Google Android.

 

Desktopový klient

Klienta pro PC si stáhnete jednoduše. Nejdříve vás na to upozorní proužek v horní části webového rozhraní po prvním přihlášení do Workspace. A kdykoliv později stačí kliknout vlevo dole na ikonu ozubeného kola – dole vidíte položku Desktop | iOS | Android.
Každé z těchto tří slov je klikací.

Klikněte na Desktop a otevře se vám stránka nápovědy s odkazy pro stažení klienta pro Windows a macOS.

Vyberte si svůj operační systém a stáhněte si buď instalační balíček .exe nebo .dmg.
Po instalaci se přihlaste stejným jménem a heslem, jako do webového rozhraní. Po vizuální stránce bude desktopový klient téměř totožný s tím, co již znáte z webu, takže není třeba se učit nějaké nové ovládání.

Je to proto, že desktopová aplikace se nepíše celá od začátku (v nějakém typickém desktopovém programovacím jazyce), ale webový kód (HTML, JavaScript, CSS) se zabalí, distribuuje a tváří se v operačním systému jako běžný program.
Navíc se sám umí aktualizovat, takže pokud je vydána nová verze, aplikace si ji sama stáhne a vás jen upozornění, že až bude vhodný čas, můžete Workspace zrestartovat a začít tak používat novější verzi.

 

Mobilní klient

Klienty pro Apple iOS či Android si stáhněte buď přes výše zmíněné odkazy (položka Desktop | iOS | Android) v nastavení Workspace nebo vyhledání „Watson Workspace“ přímo v AppStore nebo Google Play.
Mobilní aplikace jsou bezplatné a můžete je použít i s bezplatným účtem Workspace Preview.

 

Po přihlášení uvidíte své konverzační místnosti i soukromé chaty, stejně, jako na PC. Přepínání mezi nimi, se, kvůli orientaci mobilu na výšku, přesunulo z levého lišty na spodní část obrazovky.

 

Notifikace

U desktopových a mobilních klientů je důležité nastavení notifikací. Chcete být informováni, když se něco děje (například někdo vám něco píše), ale zase ne tak moc, aby vás to rušilo od práce.

Typicky to vypadá tak, že u osobních chatů chcete být notifikováni o každé zprávě, kterou vám někdo pošle a u týmových konverzací (ve Spaces) si to chcete určit pro každou místnost zvlášť. Existují místnosti, kde například probíráte důležité věci k projektu a chcete vědět o každé změně. Na druhou stranu, jsou hromadné Spaces, s větším počtem účastníků, a u těch o každé novince vědět většinou nemusíte. Projdete si je všechny najednou, až budete mít chvilku času.

Jak se vám mají notifikace posílat si nastavíte v menu (ozubené kolo), položka „Notifications & Sounds“.

Hned nahoře si můžete upozornění hromadně povolit nebo zakázat. Znáte to, potřebujete se půl dne soustředit na psaní textů nebo prezentujete z notebooku na veřejnosti a nechcete, aby vám v rohu vyskakovala upozornění.

Potom si nastavte, kdy vám má notifikace přijít:

  • pokaždé, když někdo něco napíše
  • jenom když někdo explicitně zmíní vaše jméno (použije tzv. @mention)
  • nikdy

Přirozeně si můžete nastavit jinou úroveň notifikace na PC a jinou na mobilu.

A úplně dole si vyberte, jestli chcete, aby se kromě krátkého oznámení, které vyjede v obdélníčku v rohu obrazovky, také ozval zvuk, případně vám přišlo i upozornění do mailu.

Na příklady notifikací se podívejte na následujícím obrázku.

Tímto jste si natavili defaultní chování notifikací pro všechny Spaces. Co když ale chcete pro některou notifikace vypnout? Nebo naopak, pro všechny vypnout a jenom pro vybrané povolit?
Jděte do vlastností Space (popisovali jsme to v minulé části, stačí kliknout na ikonu ozubeného kola vedle jejího názvu a vše potřebné si nastavíte v záložce Notifications. A na stejném místě můžete potom speciální nastavení pro tuto místnost zrušit a vrátit se k defaultnímu chování notifikací.

 

@Mentions

Co to vlastně znamená „když někdo explicitně zmíní vaše jméno“, jak zní jedna z voleb v notifikaci. Není to to, když někdo vaše jméno jenom tak obyčejně napíše do textu. Musí před to nejdříve napsat @ a potom buď hned vybrat z nabízeného seznamu členů. Nebo (pokud je členů více) začít psát první písmena křestního jména nebo příjmení. Tyto tzv. @mentions jsou běžným způsobem notifikací u internetových komunikačních aplikací.

Za zmínku stojí speciální oznámení „@space“ – pokud je použijete, bere se to jako notifikace všem členům Space. Je dobré to nezneužívat a nepoužívat to při každé zprávě, kterou píšete, ale jen pro důležitá oznámení nebo pro něco, co velmi spěchá.