Navigate / search

HCL Software – den první

Dnešek je prvním dnem, kdy jsou produkty doposud sdružované pod označením IBM Collaboration Solutions převedeny do společnosti HCL Technologies. Vytvoří tam skupinu Digital Solutions v rámci nově vytvořené divize HCL Software.

Nepřišlo to náhle, počátky sahají několik let zpátky. V roce 2017 přestoupil vývojový tým a oddělení podpory z IBM to HCL, aby pro IBM vyvíjeli Notes/Domino (tedy něco podobného, jako když v devadesátých letech společnost Iris vyvíjela Notes pro firmu Lotus). To znamená, že poslední verze Domino V10, ale třeba i klient Notes na iPad, je už dílem vývojářů z HCL.

V prosinci 2018 bylo potom oznámeno, že do HCL se přesunou i zbylé týmy (produktový management, prodej, marketing), včetně intellectual property (tedy kompletních práv k SW). Jelikož se jednalo o velký prodej, musely jej posvětit vládní organizace v USA; nezapomeňme, že Domino používá množství amerických vládních organizací, včetně silových a bezpečnostních složek.

Tenkrát v zimě se počítalo, že by všechny procedurální věci mohly být hotovy někdy v polovině tohoto roku. Ale, a to je důležité, do té doby se musejí obě společnosti chovat tak, jako do té doby. Nový vlastník tedy nemohl zveřejňovat své budoucí prodejní plány, strategie či vylepšení a zjednodušení, která chce zavést.

Očekávaný „Den D“ nastal včera, 30. června 2019. K tomuto dni přestala Notes/Domino (a další collaboration produkty) prodávat IBM, a od 1. 7. 2019 už tak bude činit HCL. Pokud chcete, zde je oficiální oznámení.

 

Co to bude pro vás znamenat?

V principu to zůstává stejné: vy, jako zákazník, objednáváte licence u svého partnera. Co se změní jsou konkrétní technikálie: instalační soubory budete stahovat z nějakého nového serveru. Pokud si zadáváte sami tickety na support, tak to bude také na novém webu.

Všechny softwarové licence, které jste si zakoupili, vám zůstávají. Pokud máte nyní aktivní podporu, je platná i nadále.

 

Registrace

Závazky, které měla IBM se svými zákazníky, přecházejí na HCL (vše licence zůstávají v platnosti atd). Abyste mohli dál pokračovat v aktivním obchodním styku s HCL, musejí všichni zákazníci a partneři projít procesem registrace (odsouhlasení všeobecných obchodních podmínek, zadání kontaktů, …).

Zákazníci dělají registraci zde: www.hcltechsw.com/welcome

Partneři dělají registraci zde: https://www.hclpartnerconnect.com/

Poznámka: Jedná se o velice čerstvé stránky, navíc byl prodej právě dokončen, takže je možné, že registrační formulář nebude zpřístupněn hned od první hodiny.

 

Jakého SW se tyto změny týkají?

Nejde pouze o Notes a Domino, ale o vše, co bylo kdysi v produktové rodině IBM Collaboration Solutions. Tedy:

  • Notes, Domino, Traveler, Verse, Domino Mobile Apps
  • Lotus Protector
  • Lotus Mobile Connect
  • Sametime
  • Connections, Docs
  • Portal
  • Forms (nyní už pod názvem Leap)

 

Co nyní?

V brzké době by měli být oznámeny změny v technikáliích: odkud si stáhnout instalačku, kam zadat PMR, na jakém webu se budou najdu novinky, … Bylo by výborné mít to vše připraveno už dnes, ale uvědomme si to ustanovení o tom, že dokud prodej úřady neschválily, musely se obě společnosti chovat, jako doposud.

Již nyní si ale můžete projít nový web: https://www.hcltechsw.com

 

Kontakt

Jak se budou novinky postupně objevovat, budu je zveřejňovat na tomto blogu. Určitě mě ale můžete kdykoliv kontaktovat a zeptat se na věci, které vás zajímají nebo které právě řešíte. Telefonní číslo mám stejné, soukromý e-mail najdete v sekci kontakty – než dostanu nový firemní, protože i já nyní přecházím do HCL. Nebo mi napište zprávu přes Telegram: https://t.me/petr_kunc

 

Přeji vám všem pěkné léto a ať se vám u HCL líbí!