Navigate / search

Kvalita videopřenosu ve webmeetingu

S IBM Sametime můžete pořádat webové schůzky, ve kterých prezentujete dokumenty, sdílíte plochu a aplikace, diskutujete, používáte audio a video přenosy. A právě audio a video je hodně závislé na kvalitě připojení mezi vámi a serverem. A je jedno, jestli se jedná o server ve vaší firmě (Sametime on-premises) nebo využíváte Sametime jako službu (v cloud).

Pokud se tedy stane, že například některým lidem jede audio či video hůře, než ostatním, nabízí Sametime přímo ve webmeetingu jednoduché pomůcky, jak ověřit kvalitu spojení.

 

Kvalita síťového připojení

Když jste ve webmeetingu, v horní liště vyberte Settings (ozubené kolo) — View Network Performance.

av-menu-network

Uvidíte minimální, maximální a průměrnou dobu odezvy (latenci). Zde hraje roli to, jak „daleko“ jste od serveru. Přikládám screenshoty zachycující kvalitu síťového připojení do datacentra v Evropě (první obrázek) a v Americe (druhý obrázek). Vidíte, že u toho vzdálenějšího centra jsou časy zpoždění násobně větší.

av-network-ce
av-network-na

 

Kvalita videopřenosu

Jako druhou věc můžete sledovat parametry aktuálně probíhající audio/video komunikace. Tedy rozlišení a frekvence (což má vliv na potřebou šířku přenosového pásma), čas na doručení paketu, počet ztracených paketů (pro audio/video se nepoužívá TCP, ale UDP, tedy nespojovaný protokol bez zároku doručení paketu) a podobně.

av-menu-media

V horní liště vyberte More — Performance. Objeví se okno, kde můžete přepínat zobrazení aktuálních informací o audio/video streamech které odesíláte a které přijímáte. Přikládám obrázky, kde je vidět odchozí a příchozí komunikace ve webmeetingu, kde jsem připojen já a tři další lidé. Jsou to anonymní hosté, proto vidíte v názvu guest. Můžete si také všimnout, že poslední guest77… si u sebe zapnul pouze mikrofon a ne kameru, proto u něj vidím pouze sloupec Audio. Ostatní dva (guest42 a guest64) mají zapnuto jak audio, tak video.

av-video-outgoing
av-video-incoming

Tyto informace můžete předat svému IT administrátorovi, který bude vědět, co které hodnoty znamenají a zda by mohl být zadrhel někde na vaší straně. Odkažte jej také na tento článek, který přehledně vysvětluje problematiku síťové zátěže pro videokonference v Sametime: Sametime 9 Audio and Video Network Bandwidth Requirements.