Poznámky k instalaci Quickru

Instaloval jsem nedávno u klienta naostro jeden Quickr, portálovou verzi. Poznačím si tady pár postřehů, které se mohou určitě hodit, ať už instalujete portálový Quickr nebo čistý Portal.

Hlídejte si maximální počet otevřených souborů. Na Unixech to je snadné, tam prostě dáte ulimit -n 40000 a jste za vodou. Jak se dá čekat, Windows 2003 nic takového nemají a limit je nastaven natvrdo na 16384 - viz příkaz net config server. Pokud je maximálního počtu otevřených souborů dosaženo, projevuje se to různě. Jednou jsem viděl, že server normálně naběhnul, ale jak se v něm trochu člověk pohyboval, přestaly se zobrazovat obsahy některých portetů. Někdy to také vyhodí hlášku hned při instalaci, což je lepší, než když by nám to padalo později a přemýšleli bychom, čím to asi je. Hláška v logu říká něco v tom smyslu, že nemáte právo k přístupu na určitý soubor (je to proto, že instalátor jej nemůže rozbalit do TEMPu, takže když si pro něj chce sáhnout, tak tam soubor není a jako nepravděpodobnější příčina jej napadne, že nemáte dostatečná práva).

Open files ve Windows
 

Když jsme u toho TEMPu, neboli dočasného adresáře, kam si instalátor rozbaluje pomocné soubory, předělejte si jej raději na nějaké rozumné cesty. Defaultní C:\Documents and Settings\Administrator\Local Settings\Temp je šílená, změňte ji na C:\TEMP. Windowsy mají problém, když cesta k souboru je trochu delší, a některé adresáře u Portalu jsou zamořeny celkem hluboko.

Rovněž raději neinstalujte Portal či Quickr do C:\Program Files\..., ale klasicky do C:\IBM\Quickr nebo C:\Quickr.

Kdysi dávno se mi jednou instalátor pro Windows seknul na začátku s tím, že nemůže najít instalační adresáře. Bylo to tím, že v cestě k instalačkám byla mezera (například C:\Quickr Install\W-Setup).

A na závěr klasicky: nápověda může být někdy užitečná: Preparing your Windows machine :)

Předchozí: Lotus Café 2/2009 Brno
Následující: Aktualizace appletů