Seriál Lotus Notes: Instalace serveru a klienta

Když byla před dvaceti lety uvedena první verze Lotus Notes, přinesla na tu dobu řadu revolučních novinek a položila základy pro novou kategorii softwaru - tzv. groupware. Podpora práce v týmu, sdílení informací, poštovní a kalendářové služby, vysoká úroveň bezpečnosti či možnost práce s dokumenty v režimu off-line. To vše způsobilo rozšíření Lotus Notes do menších firem i korporátních společností.

V srpnu loňského roku vyšla nová hlavní verze známého groupware software: Lotus Notes 8.0. Letos na jaře se objevila aktulizace - verze 8.0.1, která existuje i v české verzi. Připravil jsem pro vás seriál, zabývající se tímto produktem více do hloubky.

Tento první díl je určen těm, kteří by si chtěli poslední verzi Lotus Notes vyzkoušet sami. Popisuje postupy, podle kterých si každý může stáhnout zkušební verzi Lotus Notes/Domino a nainstalovat ji. Zahrnuje jak postup pro instalaci Lotus Domino serveru, tak Lotus Notes klienta. Servery i klienti existují pro řadu operačních systémů (Windows, Linux, Mac OS X, AIX...). Pro první vyzkoušení jsme vybrali platformu Windows.

Stažení instalačních souborů

Na adrese http://www.ibm.com/developerworks/lotus/downloads/ najdete ke stažení řadu zkušebních verzí pro produkty z rodiny Lotus. Nyní budete potřebovat pouze dva, tj. server a k němu klienty. Z této stránky si stáhněte instalační soubory, které se skrývají pod odkazy Lotus Domino 8 a Lotus Notes, Domino Designer, and Domino Administrator 8 v sekci Featured trials. Ke stažení budete potřebovat tzv. IBM ID, což je přihlašovací jméno k veřejným službám IBM. Pokud je ještě nemáte, použijte odkaz "Register here" a vytvořte si jej.

Download
 

Lotus Notes/Domino jsou klasická dvojice klient - server. Logicky tedy prvním krokem bude instalace serveru a teprve potom instalace klienta, který se k serveru připojí. Produkty Lotus Notes/Domino mají celou instalaci rozdělenu do dvou fází. V první se pouze nakopírují soubory do určených adresářů (anglicky install), v druhé fázi se program konfiguruje a nastavuje (setup).

Instalace serveru

Stažený exe balíček rozbalte do TEMP adresáře (například C:\TEMP\DominoInstall). Z takto rozbalených souborů se sám spustí instalátor setup.exe.

Instalace Domina
 

Po schválení licenčního ujednání vyberte adresář, kam chcete nainstalovat programové soubory serveru. Automaticky se nabízí C:\Program Files\IBM\Lotus\Domino. Pozor, nezapínejte Domino Partitioned servers (volba pro pokročilou instalaci více Domino serverů na jednom HW).

Instalace Domina
 
Instalace Domina
 

Dále vyberte adresář pro umístění datových adresářů serveru. Domino odlišuje programový a datový adresář, díky tomu lze lehce provádět upgrade, zálohy či migrace serverů. Zpravidla se volí adresář Data uvnitř programového adresáře. Tedy například C:\Lotus\Domino\Data.

Instalace Domina
 

Typ instalace nechejte na předvoleném Domino Enterprise Serveru - nainstalují se tak všechny komponenty serveru a není nutné přemýšlet nad jejich výběrem.

Instalace Domina
 

Další obrazovka shrne všechny předvolby a potom už začne vlastní kopírování souborů do adresářů.

Instalace Domina
 
Instalace Domina
 

Po několika minutách je instalace hotova. Právě jste úspěšně zakončili instalační fázi Domino serveru a jedna čtvrtina ze všech prací je za vámi.

Instalace Domina
 

Konfigurace serveru

Následuje další část, a to konfigurace nového Lotus Domino server. Pomocí Start menu spusťte položku Start - Programs - Lotus Applications - Lotus Domino Server. Pokud na vás vyskočí obrazovka nabízející dvě možnosti spuštění serveru (tj. jako službu Windows nebo jako běžnou aplikaci), pro první spuštění si vyberte druhou volbu, tj. běžnou aplikaci.

Konfigurace Domina
 

Další obrazovku přeskočte, pokud nechcete měnit fonty (tento dialog je určen hlavně pro instalace na unixových strojích).

Konfigurace Domina
 

Další volba je klíčová: instalujete první Domino server (a tím pádem zakládáte novou Domino doménu), nebo už doména existuje a vy se k ní chcete přidat? Jde o první případ, zvolte tedy první nabízenou možnost.

Konfigurace Domina
 

Nyní je nutné zadat jméno serveru a případně přidat komentář. Jméno počítače se vám nabídne automaticky z jeho doménového názvu ve Windows. Pokud jej měníte, nepoužívejte mezery a držte se písmen abecedy bez diakritiky. Nezaškrtáváme I want to use an existing server ID file.

Konfigurace Domina
 

Na další obrazovce zadejte jméno organizace (zpravidla název firmy) a heslo k soukromému klíči certifikační autority Domino. To si dobře zapamatujte, bez něj byste nemohli Domino dále rozvíjet, registrovat nové uživatele a servery. Jméno organizace pište bez mezer a dalších nepísmenných znaků (jméno se automaticky nabídne z doménového jména počítače, na který server instalujete). Opět nezaškrtávájte I want to use an existing certifier ID file. Jméno serveru a organizace se spojí do plného jména Domino serveru ve formátu server/organizace.

Konfigurace Domina
 

Jméno Domino domény můžete vybrat libovolně, zpravidla se volí stejné nebo podobné jako jméno organizace v předchozím okně.

Konfigurace Domina
 

Přišel čas na vytvoření prvního uživatele - administrátora s maximálními právy k Domino serveru, který bude server dále nastavovat, zakládat další uživatele a podobně. Automaticky se nabídne právě přihlášený uživatel. Můžete použít své skutečné jméno, častěji se však volí neosobní název jako například Super Admin. Administrátora opatřete heslem a zaškrtnete Also save a local copy of the ID file, což zajistí uložení souboru admin.id do datového adresáře serveru. Plné jméno uživatelů je opět zkombinováno se jménem organizace, tedy například Petr Kunc/Organizace.

Konfigurace Domina
 

V dialogu pro výběr služeb bude pro začátek nejlepší vybrat pouze HTTP služby (první možnosti), abyste se nedostali do kolize například s existujícím LDAP serverem na stejném serveru (Active Directory).

Konfigurace Domina
 

V dalším okně pomocí tlačítka Customize vyberte porty, které bude Domino používat. Zpravidla se nechávají pouze TCP/IP a vyruší NetBIOS. Ověřte také, zda doménové jméno bylo správně převzato z operačního systému.

Konfigurace Domina
 
Konfigurace Domina
 

Teď přichází ke slovu bezpečnost. Nechte zaškrtnuty obě volby, které zaručí, že do čerstvě nainstalovaného systému nebudou mít přístup neregistrovaní uživatelé a naopak skupina administrátorů bude mít přístup všude.

Konfigurace Domina
 

Následuje závěrečná kontrolní obrazovka a po ní se právě vyplněné údaje zapíší do nainstalovaných souborů a databází.

Konfigurace Domina
 
Konfigurace Domina
 
Konfigurace Domina
 

Nyní spusťe Domino server podruhé, stejně jako při konfiguraci (přes Start menu nebo přes ikonu zástupce na ploše Windows). Typ spuštění je opět jako běžná aplikace. Objeví se okno konzole serveru Domino, kde můžete sledovat, co se právě děje. Tohle okno je spuštěno po celou dobu běhu serveru, nevypínejte jej tedy. Musí se vytvořit řada databází, logů a podobně, vyčkejte tedy, až se vše nastaví a nakonfiguruje. Inicializace je dokončena, když se v konzoli již delší dobu nic nového neobjevuje. Většinou ke konci uvidíte HTTP Server: started.

Konfigurace Domina
 

Server lze ukončit kdykoliv příkazem exit nebo quit.

Další spuštění Domina už můžete provést jako službu Windows, případně ji i nastavit, ať se spouští automaticky po startu systému.

Instalace klienta

Nechte běžet Domino server, který jste nakonfigurovali v předchozí kapitole, a pusťte se do instalace klienta, který k serveru bude přistupovat. Instalovat jej můžete na stejný počítač, na který jsme právě nainstalovali server Domino, nebo na samostatné PC.

Konfigurace Notes
 

Spusťte stáhnutý exe soubor a rozbalte jeho obsah do dočasného adresáře. Sám se spustí instalátor Lotus Notes.

Instalace Notes
 

První obrazovky zobrazují licenční ujednání a jméno uživatele a organizace, pod jakou se instalace provádí, nejedná se však ještě o údaje pro server Domino.

Instalace Notes
 
Instalace Notes
 

Následuje výběr adresářů. Klient Lotus Notes to má stejné jako server Domino: jeden adresář je programový a jeden datový, kdy datový adresář bývá většinou uvnitř programového. Automaticky se vám nabídne cesta C:\Program Files\IBM\Lotus\Notes.

Instalace Notes
 

V dalším okně vyberte, které moduly klienta Lotus Notes chcete instalovat. Automaticky je vybrán pouze uživatelský klient. Pro první instalaci vyberte minimálně ještě Domino Designer a Domino Administrátor.

Instalace Notes
 

Volba, zda Lotus Notes budou fungovat jako preferovaný poštovní klient, je na vás.

Instalace Notes
 

Instalace klienta končí závěrečným dialogem a následuje konfigurace stejně jako v případě serverů.

Instalace Notes
 
Instalace Notes
 

Konfigurace klienta

Z plochy Windows nebo ze Start menu spusťte klienta Lotus Notes 8.

Konfigurace Notes
 

Po uvítací obrazovce následuje dialog pro zadání uživatelského jména klienta Lotus Notes a serveru Domino, ke kterému se má klient připojit. Obě informace jste již vyplňovali v části konfigurace serveru. Nápovědy pod políčky radí, v jakém formátu byste zadávat názvy, tj. zda s lomítkem nebo bez. Zaškrtněte I want to connect to a Domino server.

Konfigurace Notes
 

Pokud jsme zadali údaje správně, klient se připojí k běžícímu Domino serveru, stáhne si z něj ID soubor pro daného uživatele (nyní je tam jenom jeden - administrátor) a pro přístup k němu požádá o vyplnění hesla, které jste též zadávali v části konfigurace serveru. Pokud přijde odpověď, že cestu k serveru nelze najít (zpravidla pokud je server na jiném počítači než klient či pokud není doménové jméno serveru zaneseno v DNS), zadejte do dialogového okna, které se objeví, IP adresu nebo doménové jméno pro Domino server, ať k němu může klient najít cestu.

Konfigurace Notes
 
Konfigurace Notes
 
Konfigurace Notes
 

V dalším okně se nastavuje používání Lotus Notes jako klienta pro internetové služby jako POP3 nebo LDAP. V tomto okně nic nezaškrtávejte a jen pokračujte v instalaci.

Konfigurace Notes
 
Konfigurace Notes
 

Tím je konfigurace klienta hotova a stejně jako u serveru se budou vyplněné údaje zapisovat do databází a souborů v klientském adresáři. Buďte trpěliví, chvíli to potrvá - vytvářejí se aplikace ze šablon, nastavují přístupová práva a podobně. Po tu dobu může svítit pouze šedá obrazovka klienta. Počkejte, až se objeví v okně klienta dvě záložky Home a Getting Started, pak můžete s klientem začít pracovat a zkoumat jeho možnosti.

Konfigurace Notes
 
Konfigurace Notes
 

Zkuste si třeba otevřít pomocí tlačítka Open svoji poštovní schránku (odkaz Mail), zatím ještě prázdnou.

Konfigurace Notes
 

Můžete se také podívat na server Domino a ověřit, že se k němu tento první uživatel připojil. Napište do okna s konzolí serveru příkaz show users.

Konfigurace Notes
 

Závěr

Nyní máte nainstalovaného a nakonfigurovaného uživatelského klienta. Můžete si zkusit spustit i klienta vývojářského či administračního - přes tlačítko Open vlevo nahoře, položky Domino Administrator a Domino Designer. Nebo vyzkoušejte zabudované editory textu, tabulek a prezentací, a to opět přes tlačítko Open (Documents, Presentations, Spreadsheets).

Předchozí: Lotus News 1/2009
Následující: První dávka Lotus News a Café