Co je "Lotus"?

Zvláštní otázka, říkate si? Možná ano, možná se. Setkávám se s nemalým počtem lidí, kteří si po vyslovení dvojice slovLotus a počítače představí pouze takový ten starý Office (ti, co pamatují více) nebo jo, Notesy, na poštu. Proto mě napadlo, že by mohlo být užitečné sepsat přehledně a výstižně, co dnes mezi lotusovými produkty můžeme nalézt.

Nejdříve krátký úvod: Historie společnosti Lotus (Lotus Development Corporation) sahá celkem daleko do historie, založena byla už v roce 1982 (na jakém "mikropočítači" jste tenkrát mohli pracovat? :) První úspěch postavili na tvorbě počítačových kancelářských balíků, které se jmenovaly různě, jak procházely vývojem: VisiCalc, Lotus 1-2-3, Symphony (ta původní), AmiPro ("amíčko", první použitelný textový procesor na PC, dříve něž MS Word), Word Pro, Lotus Organizer (tak proslavený, že je doteď poptávaný!), Lotus SmartSuite - nějaká jména jste určitě slyšeli...

V roce 1984 Lotus investuje do společnosti Iris Associates, kterou založil Ray Ozzie. Iris potom pro Lotus vyvíjí Lotus Notes, převratný produkt, který zakládá novou kategorii software: groupware. Samotný vznik notesů je dosti zajímavý, ale "to už je jiná pohádka..." Za poznámku ale určitě stojí, že někteří Irisáci doteď pracují v IBM a jsou na svůj původ patřičně hrdí.

Notesy se prodávají velice dobře a v roce 1994 Lotus celou společnost Iris kupuje. A za necelý rok, v červnu 1995 je Lotus zase koupen IBMkou. Nevím proč, ale doteď si pamatuju na článek, ve kterém jsem o tom četl - byl to starý ComputerWorld, ještě taková ta velká špinící plachta :)

Lotus se tak stal součástí divize IBM Software, která byla postupně doplňována dalšími softwarovými produkty, ať už vlastní výroby, nebo koupenými. "Lotus" nyní znamená značku, brand, rodinu SW produktů. Jedná se o ty produkty, které mají svým uživatelům ulehčit jejich každodenní práci. Důležité slovo je "uživatelům", tedy běžným lidem, ne pouze administrátorům či vývojářům. Důležité je také "každodenní", tedy opravdu se jedná hlavně o programy, které "ráno zapneme a večer vypneme", ne žádné jednorázovky.

Pojďme se podívat na ty hlavní produkty, které prošly zkouškou času, sítem úspěšnosti a použitelnosti.

Lotus Notes

Klasika. Vlajková loď Lotusu. Desítky let vývoje. Rodina uvnitř velké Lotus rodiny. Programy, které tvoří "ten" Groupware, tedy nástroje pro snadnou tvorbu a údržbu systémů pro komunikaci, spolupráci a sdílení informací ve firmě. Zahrnuji do ní klienta Lotus Notes (i s vývojářskou a administrátorskou mutací), server Lotus Domino, ale i pomocné nástroje jako třeba Lotus Workflow (snadné navrhování toku dokumentů), Lotus Enterprise Integrator (chytré propojení s externími databázovými systémy) nebo nově též Lotus Traveler (okamžitá synchronizace PIM aplikací na mobilní zařízení).

Lotus Notes a spol. je zdravé jádro, základ mnoha dalších lotus produktů, platforma, na které se dají rychle a bezpečně stavět firemní aplikace. Není to "jen" pošta, je to "také" pošta.

 

Lotus Sametime

Také žádný nováček, letos slavíme 10 let toho softu. Po celou dobu se jedná o nástroj pro okamžitou komunikaci - cizinci říkají Instant Messaging. Tedy přenos zpráv, zpočátku textových, později se přidal i hlav a video. Na rozdíl veřejných služeb, jako ICQ a pod., máte celou infrastrukturu pod kontrolou, víte, kdo a co může jak používat, znáte přesnou identitu lidí, se kterými komunikujete. To vše zabezpečeně, šifrovaně. S externími IM komunitami se dá Sametime propojit. Kromě "chatování" nabízí Sametime také webkonference, teby pořádání webových schůzek přes Internet - přenos hlasu, videa, slajdů v prezentaci, podobně, jako na skutečné, fyzické schůzce. Pozor, webkonference nejsou videokonference, tedy "mluvící hlavy" přes celou obrazovku, přenášení z jedné zasedačky do druhé. S takovými systémy se ale umí Sametime propojit a využívat je.

 

Lotus Quickr

Připravený groupware v krabici. Pěkná ukázka možností Domina. Nad Dominem postavená sada aplikací, tvořící celou novou vrstvu pro snadné sdílení informací v týmu, ve firmě. Krabicový produkt, který po hodinové instalaci a nastavení můžete hned používat. Pokud vám vyhovuje, necháte tak, jak je. Pokud chcete něco dalšího přidat nebo něco upravit, tak to uděláte.

Je to software, kde admini nemusí řešit každé, i ty sebemenší požadavky běžných uživatelů. Místo toho jim dají intuitivní nástroj, ve kterém si sami vytvářejí své vlastní týmové prostory (mini-intranety, sdílené databáze), do kterých svou své kolegy, se kterými sdílejí přilohy, vytvářejí informace, plní týmový kalendář a úkolovník, píší na blog, ... K tomu si mohou vybrat, jestli k týmovým dokumentům budou přistupovat z webového prohlížeče, poštovního klienta, kancelářského programu nebo přímo Windows Exploreru. - "... odkudkoliv ...kdykoliv...", to je pravidlo Lotusu.

 

Lotus Connection

Nejčerstvější novinka, která odráží rovněž poměrně nový trend v IT světě. A tím jsou tzv. social networks, česky tomu možná můžeme říkat sítě uživatelů, komunitní sítě, komunitní software. Jde o to, že lidi, když chtejí neco udělat dobrovolně a sami od sebe, tak to udělají lépe, než když to dostanou nařízeno. Můžeme ve firmě přikázat, že všechny informace jednoho typu budeme povinně ukládat do této knowledge base, jiné zase do jiné databáze. Pravděpodobně to moc dlouho lidi bavit nebude.

Na druhou stranu se zjistilo, že když lidé dostanou možnost sami od sebe něco prezentovat, tehdy, kdy chtějí, jak chtějí a co chtějí, tak to nese stejné, ne-li lepší výsledky, než nějaké vyplňování firemní databáze. A způsob, jak se s okolím podělit o nejaký můj poznatek je několik: od méně náročných oznámení "tato webová stránka o problematice XY je dobrá" až po vlastní publikování na blogu. Hledání v tomto otevřeném světě informací ulehčuje sdružování do skupin, do komunit. Nemusím potom hledat pracně lidi, kteří by mohli vědět něco například o vývoji v Lotus Notes. Místo toho najdu komunitu "Vývojáři v LN", která tyto lidi sdružuje, a ke které se mohu ihned sám připojit. Získám tak hned přístup k desítkám zajímavých odkazů nebo blogů, od lidí, kteří mají se mnou podobné zájmy.

Stačí se podívat na Internetu na různé komunitní služby typu linked.in, FaceBook, MySpace, del.icio.us a podobně. A Lotus Connections umožní tyto interperosnální vazby mezi lidmi, kteří se předtím nemuseli ani znát, a nyní si navzájem pomáhají předávání poznatů a zkušeností (a to o tom dokonce ani nemusí vědět!), vytvářet a podporovat ve vaší společnosti. Studie říkají, že celých 80 procent znalostí a zkušeností, celé to know how, na kterém firma stojí, je jenom v hlavách současných zaměstnanců. Proč tedy nepomoci tomu, aby se o těchto 80 procent mohli zaměstnanci podělit se svými kolegy a ulehčit tak současně zapojení nových zaměstnaců do firemního běhu.

 

WebSphere Portal

Co tady dělá WebSphera, ptáte se? Je to snadné: WebSphere se podobně velká rodina produktů jako Lotus. Jeden z jejich softwarů se jmenuje Portal a protože má na starosti podobnou věc, jako dělá Lotus (je přímým a prvním rozhraním mezi uživatelem a celým firemním informačním systémem, je tím, co člověk používá denně a zvyšuje jeho efektivitu), byl před několika lety začleněn do lotusí rodiny. Rodné jméno WebSphere si ponechal, protože se jedná o známou značku - už 6 let po sobě je označován jako nejlepší produkt mezi všemi portálovými SW.

 


Tím končím první příspěvek ze série "delšícj a ukecanějších" článků, která se mi rýsuje v hlavě. V dalších bych se rád zaměřil například na porovnání různých možností "spolupráce" (v podtitulu to má řada lotusích produktů), vysvětlení rozdílu mezi Quickrem a Connections, či praktického důkazu, že komunitní práce a sdílení informací skutečně funguje.

Předchozí: Týden plný akcí
Následující: Upravujeme Quickr