Certifikační zkoušky na Notes 8

Nedávno se konečně objevily rozdílové certifikační zkoušky na Notes/Domino verze 8.0. Jsou určeny pro ty, jež již mají hotovou předchozí "trojzkoušku" z verze 7.0 (neboli jsou Certified Developer nebo Certified Administrator, dříve CLP). Ti nemusejí skládat znovu všechny tři zkoušky, ale jenom jednu rozdílovou (co je nového v osmičkách). Pokud budou úspěšní, dostanou Certified titul i pro verzi 8.0.

I u osmiček je to rozděleno na adminy a vývojáře. Hlavní rozcestník je na certifikačních stránkách Lotusu, zkoušky mají čísla 801 a 802.

Jak se na rozdílové zkoušky připravovat? Já to dělávám takto (administrátorské zkoušky):

  • Připravím si testovací prostředí, pokud takové ještě nemám. Buď ve VMware, nebo na samostatném HW. Umět nainstalovat server a klienty je základ. Instaluji poslední verzi, která v té tobě je (nyní 8.0.0). Domino není náročné na systémové prostředky.
  • Stáhnu a vytisknu si seznam požadavků ke zkoušce (exam competency listing - tady je pro adminy). Tohle se bude po mě chtít, abych znal.
  • Budu procházet jednotlivé body, klidně napřeskáčku, a odfajfkovávat ty, o kterých si myslím, že už je znám. Některé jsou jednoduché (v podstatě jsme dotazováni jenom na to, že víme, že daná věc je v Notesech nová), některé rozsáhlejší. Dokud nemám fajfku u všech bodů, nejdu na zkoušku.
  • Vezmu si svůj certifikační sešit a k rozsáhlejším bodům si dělám poznámky - den před zkouškou si je ještě jednou projdu. Sešit mi hodí i později, mám tam totiž poznačeny věci, které se nemusí běžně používat, a v případě potřeby vím, kde je hledat.
  • Dřív platívalo (nevím, jak teď, všechny body osmiček jsem ještě podrobně neprošel), že vše, na co se otázky ptají, je někde popsáno a vysvětleno. To "někde" jsou oficiální helpy (i s kapitolami o upgrade) a redbooky s názvem "Upgrading to Notes/Domino xx". Tuším, že zejména ten sedmičkový byl celkem výživný, bylo tam popsáno skoro vše. Nevyhýbejte se ani na první pohled obskurním redbookům - třeba v knize "Domino 7 for Sun Solaris" také najdete nové věci kolem sedmiček. Help a redbooky jsou povinná literatura.
  • No a zkušení jistě vědí, že dost věcí a pěkně zhuštených, bývá v oficiálním readme.nsf, kapitola "New in this release". Tady bacha na to, k jaké verzi readme berete. Musíte začít s tím základním (dříve například 7.0.0). Pokud byste četli ten pro 7.0.1 nebo 7.0.2, tak se dozvíte, co je nového pouze v té setinkové verzi, nikoliv co je nového mezi šestkama a sedmičkama. U osmiček tuto kapitolu nahrazuje samostatná publikace Reviewers Guide.
  • Pokud je to jen trochu možné, tak vše, co čtete, si taky zkoušejte na připraveném testovacím prostředí. Můžete se sice na zkoušky učit jako na maturitu z češtiny (dvakrat si to přečtu a jdu), ale neučíte se přece jenom pro zkoušku samotnou, ale abyste to věděli. Co si ohmatáte vlastnoručně, zůstane v paměti déte. Navíc sem tam bývaly v testech otázky typu "na jaké záložce je ta-a-ta volba" a na to se dá lépe vzpomenout, pokud jste to zkusili aspoň jednou zapnout/vypnout...
  • Až vše projdu, domluvím si termín s firmou, která certifikační zkoušky pro IBM dělá - léta jsem chodil do Computer Help v Praze na Míráku. No a pak už jenom čekáte, kam po odeslání poslední otázky dojede teploměr vaší úspěšnosti - zda nad požadovanou hranici (třeba 70 procent) nebo níže. Podle toho se potom oslavuje nebo pokračuje v učení na dalším termín :)

 

Pro ty, co ještě zkoušky nedělali, pár tipů:

  • Je to jako v autoškole, zaškrtávate odpovědi, například jednu z možností a-d. Někdy jsou otázky těžší, kdy může být správných odpovědí více, ale to má tuším Tivoli a WebSphere, Lotusy myslím ne.
  • Vše se dělá na počítači, takže zkoušejícího neukecáte.
  • Otázky a odpovědi jsou v angličtině, takže její pasivní znalost je nutná. Dávejte si pozor to, v jakém gardu je otázka položena, jestli záporně nebo kladně (takové to přehlédnuté "not").
  • Nemůžete mít vůbec nic s sebou, ani slovník, ani přítele na telefonu.
  • Pokud si s nějakou otázkou nejste stopro jistí (já jich mívám tak polovinu, stopro je stopro :), tak si poznačte (checkbox "mark") a po projítí všech otázek si zkontrolujte už jenom ty marknuté - času bývá dostatek.
  • Když opravdu nevíte, co zašktrnout, řiďte se citem, intuicí a hlavně zkušenostmi a znalostmi jiných částí Domina, než je ta, kterou zrovna neznáte. Často se věci nastavují podobně...
  • Neplatí to, co u autoškoly, tedy nejdelší odpověď není vždy ta správná.

Jestli pracujete jako admin nebo vývojář v Notesech a máte aspoň půlroční zkušenost, nebojte se a vrhněte se hned na první zkoušku určenou pro vás. Uvidíte, že hned z placu budete znát minimálně polovinu oblastí, kterých se zkouška týká... Hodně štěstí!

Předchozí: Lotus Notes 8.0.1
Následující: Hotfix 15 pro Quickr for Domino