Článek: Lotus Notes 8

Článek vyšel v dubnovém Connectu. Jeho autorem je Tomáš Vávra, s jehož laskavým svolením jej publikuji.

První pohled na chystané Lotus Notes 8

Psal se rok 1989 a na trh byla uvedena první verze Lotus Notes, která znamenala převrat ve světě firemní týmové spolupráce a e-mailové komunikace. Lotus Notes přinesly na tu dobu řadu revolučních novinek a položily základ pro novou kategorii software - tzv. groupware. Dne 10. února 2007 byla oficiálně uvedena první veřejná beta verze Lotus Notes 8. V článku níže najdete přehled vylepšení a nových funkcí, které IBM plánuje představit v plné verzi.

Nový design klienta

Jednou ze zásadních novinek v nové verzi Lotus Notes 8 je velká změna vzhledu aplikace. Ta souvisí se strategií IBM spočívající v široké podpoře otevřených standardů a platforem. Nový klient Lotus Notes 8 je založen na otevřené platformě Eclipse Framework, stejně jako již vydaná verze Lotus Sametime 7.5. (program pro instant messaging - rychlé zprávy), která byla uvolněna v polovině minulého roku. Podpora jazyka Java a s tím související jednodušší přenositelnost mezi různými operačními systémy se stane klíčovou výhodou.

Lotus Notes 8 v novém kabátě představují uživatelsky velmi příjemné prostředí, na které si zvyknete velmi rychle. Vše je logicky uspořádáno a graficky znázorněno podle současných trendů. Ovládání začíná vlevo nahoře, kde přibylo tlačítko "Open". S jeho pomocí spouštíte jednotlivé části programu. Pokud si takto vyberete poštu, otevře se vám záložka, v jejíž levé části jsou logicky srovnané jednotlivé složky s příchozí poštou, odeslanou poštou, nevyžádanou poštou atd. Byla tak zachována struktura z předchozích verzí. Uprostřed najdete okno s jednotlivými e-maily, nahoře nad oknem najdete lištu s ikonami pro ovládání. Jednou z nových vlastností Lotus Notes 8 je možnost nastavení okna s náhledem e-mailu nejen směrem dolů, ale i doprava, a tím je možné plně využít šířky obrazovky (viz. Obrázek 1). Dalším novým prvkem je panel v pravé části obrazovky, kde najdete další pomocné nástroje pro efektivní týmovou spolupráci. Prvním z nástrojů je odlehčená verze klienta pro instant messaging (rychlé zprávy) Lotus Sametime, dále pak Centrum Aktivit, přehled aktuálního dne v kalendáři a již velmi oblíbená čtečka RSS Feeds. Později se na jednotlivé nástroje podíváme podrobněji.

 

Moderní vzhled celých Lotus Notes 8 přivítá většina uživatelů, i když se jistě najdou i zastánci původního designu. Pro ně zůstala zachována pracovní plocha (workspace), včetně původního vzhledu. Kromě toho také IBM pro méně výkonné počítače připravuje verzi klienta, která bude i z hlediska designu vycházet z verze 7.0.2 a nebude postavena na Eclipse Framework.

Integrovaný Instant Messaging (rychlé zprávy)

Základní funkcí integrovaného nástroje pro instant messaging (Lotus Sametime) je chat, neboli on-line komunikace uživatelů pomocí krátkých textových zpráv. Celý design aplikace je vylepšen a podobá se plné verzi klienta Lotus Sametime Connect 7.5, kterou IBM nabízí samostatně. Kromě chatu najdeme v integrovaném klientu Sametime několik zajímavých funkcí. První z nich je možnost propojení s adresářovou službou (Domino Directory nebo LDAP), díky čemuž je možné automaticky získat základní údaje o každém uživateli - např. informace o jeho pracovní pozici, kontaktní údaje a v neposlední řadě i fotografii z firemního telefonního seznamu. Součástí klienta jsou i běžné funkce, které uživatel očekává: nastavení stavů (on-line, off-line, nerušit, na schůzce atd.), možnost vkládání textů, zasílání smajlíků a možnost chatovat s více uživateli najednou. Díky integraci se serverem Lotus Domino je zajištěna bezpečnost a šifrování komunikace a jednoznačná identifikace všech uživatelů. Nespornou výhodou je i to, že za používání tohoto integrovaného klienta nebudete nic připlácet, neboť je již součástí klienta Lotus Notes.

 

Centrum Aktivit

Novinkou je také funkce Centrum aktivit (Activities), sloužící jako klientská část pro připravovaný Activity Server. Ten umožňuje vytvářet virtuální projekty a týmy, které si navzájem vyměňují informace. Cílem je co nejvíce zvýšit efektivitu práce s e-maily, snížit jejich počet a také vytvořit prostor, kde si uživatelé Lotus Notes 8 mohou navzájem sdílet dokumenty a informace. A jak to vše funguje? Představte si, že připravujete důležitou prezentaci pro svého zákazníka. Vytvoříte prezentaci, a místo toho, abyste prezentaci uložili a rozeslali všem e-mailem, uložíte ji do Centra aktivit a vytvoříte novou aktivitu. Přidáte přístupová práva pro ostatní členy týmu a zapíšete požadované úkoly pro ostatní. Pak pošlete odkaz na novou aktivitu (nebo necháte systém, ať rozešle upozornění automaticky) a ostatní uživatelé mohou ihned s novou aktivitou pracovat.

K Activity Serveru lze přistupovat různými způsoby. Buď, jak bylo právě zmíněno, pomocí klienta Lotus Notes 8, z webového prohlížeče nebo pluginu do klienta Sametime. Výhoda celého systému je jasná: ušetříte místo v poštovních schránkách, máte okamžitě k dispozici nástroj pro zvýšení efektivity pracovních týmů a navíc nikoho nezaplavujete množstvím e-mailů.

 

Náhled kalendáře a čtečka RSS Feeds

Posledním nástrojem v pravém panelu je okno s náhledem na váš aktuální den v kalendáři, díky čemuž nemusíte otvírat kalendář, abyste se podívali na svůj plánovaný program. Můžete samozřejmě i nahlížet na další dny, nicméně pro plánování schůzek mi přijde praktičtější otevřít přímo kalendář, kde je přeci jenom více prostoru a tedy i lepší přehled aktuálního pracovního týdne. V dnešní uspěchané době také jistě oceníte čtečku RSS, která vám umožní okamžitě získat rychlý přehled o vývoji posledních událostí ve světě, o novinkách ve vašem oblíbeném blogu atd.

Kalendář a kontakty

Velkou změnou vzhledu prošel samozřejmě i kalendář a správa kontaktů (viz. Obrázek 2). I ty, stejně jako novinky u pošty, respektují nejnovější trendy v práci a plánování času. U kalendáře je v levé části zobrazen celý aktuální měsíc a pod tím možnost okamžitého nastavení pravé části dle jednotlivých pohledů: den, dva dny, pracovní týden, kalendářní týden a měsíc. V pravé části pak naleznete samotný kalendář, který graficky velmi pěkně znázorňuje jednotlivé schůzky, události a případně i úkoly, to vše barevně. Podstatným vylepšením je zobrazení ještě nepotvrzených schůzek, které jsou označeny šedě a v případě kolize času se můžete již přímo v kalendáři rozhodnout, která akce je pro vás důležitější nebo neodkladnější. Také v kalendáři můžete vidět výhodu integrace s Lotus Sametime, protože u každé schůzky přímo vidíte stav uživatele, který schůzku zadal. Tak můžete okamžitě zjistit, pomocí zaslání rychlé zprávy, zda je možné schůzku přeplánovat apod.

 

Nový Lotus Office?

Zajímavou novinkou v Lotus Notes 8 je integrace kancelářského balíku aplikací a webového prohlížeče přímo do klienta. Celý balík vychází ze známého kancelářského balíku OpenOffice a je společností IBM dále vylepšen a uzpůsoben pro použití s Lotus Notes 8. Můžete tak editovat text v textovém editoru (Documents), vytvářet tabulky a grafy v tabulkovém kalkulátoru (Spreadsheets) a vytvářet prezentace (Presentations). Samozřejmostí je podpora formátu ODF (Open Document Format) a podpora formátu MS Office 97/200/XP. Uživatel nemusí opustit prostředí Lotus Notes 8 ani kvůli prohlížení webových stránek, což velmi urychluje práci.

Vývoj aplikací, výkon a podpora platforem

Lotus Notes jsou dobře známy svou zpětnou kompatibilitou a podporou aplikací vytvořených pomocí starších verzí Domino Designera a spouštěných na starších verzích Domino serveru. I ve verzi 8.0 bude platit, že kvůli jejímu nasazení není nutno přepisovat všechny existující aplikace, které nyní používáte. Už od prvních verzí Lotus Notes platí, že serverovou i klientskou část lze instalovat na řadu platforem a operačních systémů. Podpora MS Windows je samozřejmá, v posledních letech se navíc stále intenzivněji zdokonalují verze pro Linux a Mac OS.

Závěr

Lotus Notes 8 již v první veřejné beta verzi přinášejí mnohá zlepšení a potvrzují pověst moderního, bezpečného nástroje pro elektronickou komunikaci a spolupráci. Veškeré e-maily, kalendář, úkoly, kontakty, chat, balík kancelářských programů, knihovna dokumentů a další aplikace jsou integrovány do jednoho prostředí a předkládají tak uživatelům balík ucelených nástrojů pro týmovou spolupráci. Můžeme se tak těšit na léto letošního roku, kdy bude vydaná ostrá verze Lotus Notes 8.




Beta verze Lotus Notes

Beta verzi Lotus Notes je již možné stáhnou na této stránce - http://www.lotus.com/getnd8now. Zároveň je k dispozici i diskusní fórum pro dotazy a připomínky. Vydání plné verze Lotus Notes 8 se očekává v létě tohoto roku a lokalizovaná česká verze Lotus Notes pak během podzimu.

Historie a současnost Lotus Notes

Když byla v roce 1989 uvedena první verze Lotus Notes, přinesla na tu dobu řadu revolučních novinek a položila základy pro novou kategorii software - tzv. groupware. Podpora práce v týmu, sdílení informací, poštovní a kalendářové služby, vysoká úroveň bezpečnosti či možnost práce s dokumenty v režimu off-line. To vše způsobilo rozšíření Lotus Notes do menších firem i velkých společností. Nyní jej používá více než 120 milionu uživatelů po celém světě.

Předchozí: Notes 8: Základní úpravy vzhledu
Následující: Component Designer - 4měsíční trial