Kniha Getting Things Done

Dnes jsem náhodou zabrousil do Luxoru, obřího knihkupectví ve středu Prahy. Hned mezi novinkami jsem spatřil něco, co mě překvapilo a udělalo radost. Měli tam v originále knihu Getting Things Done od Davida Allena.

Od té doby, co jsem se s ní loni seznámil, zkoušel jsem ji sehnat. Nikde nic, leda přes Amazon. Proto ten dnešní nález beru jako velké štěstí.

Systém GTD, který kniha popisuje je poměrně atypický, liší se od běžného způsobu práce. Má zabránit tomu, abyste zavaleni úkoly nevěděli, kam skočit dřív. Po prvním publikování v roce 2001 byla kniha mnohokrát vydána v reedici, na Internetu najdete stovky fanouškovských stránek a komunit, kteří sdílejí zkušenosti a nabízí další tipy.

GTD je způsob práce a myšlení, není to žádný konkrétní produkt, diář nebo program. Ten si musí najít každý sám - několik jich vyzkoušet a vybrat ten, co mu nejvíce vyhovuje: kožený diář, Palm či Pocket PC, databáze v Lotus Notes, čtyři papíry A4 na nástěnce nebo například HPDA, u kterého zatím zůstávám i já.

Mezi hlavní principy GTD patří "dostat vše z hlavy" a potom to pravidelně zpracovávat. Hlavu mám tak čistou, nemusím si pamatovat, co vše ještě musím udělat - to za mě obstará papír či jiná externí paměť. Úkoly potom jeden za druhým procházím a pokud jej lze splnit a zabere řádově několik minut, provedu jej ihned. V opačném případě jej rozdělím na sled podúkonů (actionable tasks), které už rychle splnit půjdou. Ty potom plním a odškrtávám postupně. Výhodu to má v tom, že člověk se složitějším úkolům může podvědomě bránit a odkládat je na později. Kdežto když uvidí v seznamu snadný úkon, který zabere jen pár minut, rád jej udělá a splní tak například desetinu nejakého složitějšího úkolu.

Předchozí: Redbook: Ladění výkonu Domina
Následující: Sametime 7.5 se blíží