Další propadák od Microsoftu

Možná jste začátkem letošního roku zaznamenali určitý rozruch kolem jedné aktivity Microsoftu. Ten, pod hlavičkou akce s názvem Red Bull, se snaží přinutit firmy, které používají Lotus Notes/Domino, aby přešly na jejich SharePoint. Nevýhoda takového kroku, jak finanční, tak v produktivitě, je zřejmá - o to ale nyní nejde. Jde o to, jakým způsobem MS očerňuje Notesy a předestírá klientům možnost jednoduché migrace z LND na Sharepoint.

V lednu 2006 zveřejnil Microsoft udělátko s názvem Application Analyzer 2006 for Lotus Domino. Je to aplikace, kterou si máte nainstalovat (vyžaduje dotNet a MSDE SQL), potom do ní nasypete stávající notesové databáze, Analyzer na ně moudrým okem pohlédne, a rozdělí je do 4 kategorií, tzv. kvadrantů. Výsledkem je tedy rozdělení aplikací na ty, které se dají lehce převést do Sharepointu, a na ty, které vyžadují "větší" pozornost (v podstatě je napsat, pokud to vůbec jde, znovu).

  1. Dokumentově orientované databáze, vytvořené podle defaultních šablon, které nepotřebují pro migraci žádnou úpravu.
  2. Procesně orientované databáze, vytvořené podle defaultních šablon, které nepotřebují pro migraci žádnou (nebo jen malou) úpravu.
  3. Vlastní dokumentově orientované databáze, bez workflow a agentů na pozadí, které potřebují pro migrací větší úpravu.
  4. Vlastní procesně orientované databáze, v podstatě všechy ostatní, které potřebují pro migraci velkou úpravu.

Tohle teoretické rozdělení vypadá na první pohled rozumně, zkuste se ale zamyslet: kolik vašich databází je vytvořeno podle dafultních notesových šablon bez sebemenších dalších úprav? V globálním měřítku to bude jen pár procent. Navíc do prvního kvadrantu padne jenom databáze vytvořená podle defaultní šablony Domino Discussion, ostatní šablony jsou už v druhém kvadrantu. Ale pozor, bez úprav, jinak už padnou do třetího nebo čtvrtého kvadrantu.

Někteří Lotusáci se samozřejmě hned pustili do testování a výsledky byly ještě horší, než se dá čekat: do těch "snadných" kvadrantů dokonce nepadaly ani aplikace podle defaultních šablon. Tuším, že se jim povedlo vytvořit jednu databázi, u které to napsalo, že se dá lehce zmigrovat: měla jeden formulář s jedním polem a jeden pohled s jedním sloupečkem. Co dodat? :) Někteří dokonce disasemblovali kód Analyzeru a zjistili, že klíčové funce na provádění vlastní analýzy aplikace jsou prázdné, prostě nedělají nic.

Tohle všechno se stalo v lednu. Po humbuku, který se kolem toho strhnul, se Microsoft leknul, stáhnul Analyzer ze svých stránek a začal mlžit: byla to jenom beta, nebyla určena pro veřejnost (ale proč k ní potom dělali s velkou slávou press release?), ... O pár týdnů později, na začátku března, zveřejnili novou verzi tohoto Analyzeru. Ta se dá nyní stáhnout. Má být už opravena, ale výsledky dává pořád stejné: všechny analyzované aplikace umísťuje do 4. kvadrantu, navíc špatně poznává přístupy do databáze (user activity), i když používá stejné Notes API, jako ostatní aplikace třetích stran pro LN.

Příklad toho, jak Analyzer funguje: Vytvořena databáze podle šablony MS Office Library - padla do 2. kvadrantu (což je správně). Poté bylo formuláře přidáno jedno jedinné políčko navíc - rázem padla už do 4. kvadrantu.

V dokumentaci k tomuto udělátku ještě MS např. píše, že Domino server stěží zvládá utáhnout 1000 databází, proto ani Analyzer neumí víc, než 1000 databází. To už je úplně směšné, jejich vlastní neschopnost svádět na jiné...

Každému musí být jasné, že žádný nástroj na automatický převod aplikací z LN do Microsoftích produktů prostě není možný. To si opravdu v Microsoftu myslí, že těch 120+ milionů uživatelů LN používá jenom poštu, diskusní databáze a document library? :)

Zajímavé informace: Paul Mooney - 1, 2, 3.

Předchozí: Sametime v Notes 7.0.1
Následující: Z historie IBM: hymna