Fault Reports

Pod tímto názvem se skrývá zajímavá funkcionalita Lotus Notes, o které mnozí administrátoři neví, nebo ji nevyužívají. Po pádu klienta Notes nebo serveru Domino nechá tento po sobě poměrně podrobné reporty. Obsahuje výpis běžících procesů, nastavení notes.ini, dump paměti a podobně. Kdo se v nich vyzná, může mu to pomoci v odhalování příčiny pádu (například najde v dumpu výpis, že AMgr se pokoušel spouštět agenta; tato informace se do log.nsf už nestihne zapsat, ale v dumpu paměti zůstane). A kdo se v nich nevyzná, pošle je na podporu IBM, která si je v případě nahlášení incidentu zpravidla vyžádá. No a právě tyto reporty umožňují Notesy od serverů i uživatelů automaticky sbírat a shromažďovat je k dalšímu zkoumání.

Jak začít Fault Reports používat?

  1. Vytvořte databázi. Měla by se vytvořit sama, při instalaci prvního serveru v doméně (defaulní jméno LNDFR.NSF). Pokud ji nemáte, založte ji ručně. V administračním klientu klikněte v záložce Server- Analysis na Analyze - Open Fault Reports. Určete, na kterému serveru ji chcete vytvořit a jak se má jmenovat. Server by měl navíc vygenerovat požadavek pro Administrační proces, který vytvoří příslušný Mail-in dokument v adresní knize (ověřte v admin4.nsf).
  2. Nastavte politiku. Policy dokumenty jsou novinkou v ND6, můžete pomocí nich hromadně ovládat spoustu uživatelských nastavení. Jedním z nich je právě zasílání reportu po pádu klienta (a je to jediný způsob, jak to nastavit). V dokumentu typu Desktop Settings vyberte reportovou databázi (vytvořenou v prvním kroce) a zvažte, zda chcete uživatele o zasílání reportů informovat, případně je necháte přidávat vlastní komentáře.
     
  3. Nastavte servery. Pro všechny servery, od kterých budeme chtít také zasílat reporty do databáze, musíte upravit jejich Configuration dokument (nebo výhodně využijte globální Configuration dokument pro celou doménu). Nastavuje se to v záložce Diagnostics, jenom vyberete mail-in databázi.

Nyní je vše připraveno a už jenom čekáte na první pád klienta. Až se tak stane, uvidíte následující okno:

 
Pod tlačítkem View Report jsou podrobnější informace...
 
...případně mužeme vložit komentář.
 
Poté se proces nsenddiag.exe připojí na váš domovský server a odešle příslušné soubory do reportovací databáze. Po jejím otevření byste měli vidět nový dokument, s vašimi reporty (LOG a NBF soubory).
 

Předchozí: Ray Ozzie v Microsoftu
Následující: Redbook: Portal 5.1