Navigate / search

Modifikace balíčků MSI (například pro iNotes)

Tento postup vznikl jako výsledek potřeby upravit instalaci komponenty iNotes, ale lze jej použít i na jiné instalační balíčky MSI.

Ve verze iNotes 9.0 se používá nová aktivní komponenta pro práci s přílahomi v mailech, jak při odesílání, tak při čtení. Díky ní můžete například přidávat přílohy do mailu pomocí drag & drop jak jste zvyklí z tlustých klientů nebo jiných webových aplikací. Pro prohlížeč Internet Explorer je tento nový prvek reprezentován komponentou ActiveX, která se musí do počítače nahrát.

Člověk si ji může stáhnout sám — při prvním otevření iNotes se mu sama nabídne. Pokud ale nemají uživatelé dostatečná administrační práva ke svým PC, musí jim komponentu nainstalovat na PC firemní administrátoři, a to nejlépe hromadně a dálkově.

Když se podávate do datového adresáře serveru Domino, podadresář web serveru domino/html, najdete tam soubor IBM_iNotes_ActiveX_Installer_9.msi v anglické verzi a potom další soubory v národních jazykových mutacích (včetně češtiny). Když tento MSI soubor vezmete a spustíte, umožní Vám nainstalovat webové komponenty pro iNotes najednou, ještě před prvním přístupem k iNotes. Zvolíte-li Custom instalaci, zjistíte, že v MSI balíčku jsou celkem 3 komponenty: kromě zmíněného ActiveX prvku pro iNotes ještě DOLS (pro práci offline) a Cache Management (pro bezpečné odmazávání cache prohlížeče na sdílených a veřejných počítačích).

iNotes-MSI

Když potřebujete instalovat hromadně pouze jednu z těchto 3 komponent, v našem případě tu první, můžete to udělat s využitím přepínačů z příkazové řádky. Třeba takto:

msiexec /qn /i "K:\Install\IBM_iNotes_ActiveX_Installer_9.msi ADDLOCAL=IBM_iNotes_Files

Pokud vás tento postup zajímá více, přečtěte si související Technote.

No jo, ale co když používáte pro distribuci instalačky nástroj, který neumožňuje upravovat instalaci tímto způsobem, tedy pomocí přepínačů?

V takovém případě můžete zkusit upravit přímo instalačku MSI. Já to zkusil a bylo to nečekaně jednoduché.

Na Internetu jsem si nechal vyhledat nástroje na modifikaci MSI a vyzkoušet hned ten první – InstEd. Spustil jej, otevřel s ním originální MSI a jeho obsah se mi pěkně rozdělil podle typu. Nejzajímavější pro nás jsou Features a Components. Features se skládají z Components.

Ve Features jsem viděl tři položky, přesně odpovídající tomu, co mi nabízel wizard při instalaci. Tak jsem nechal jenom iNotes_Files a odstatní dvě smazal.

iNotes-MSI-Features

Přepnul jsem se do Components a smazal jsem knihovny DLL, které odpovídaly právě smazaným Features (když totiž rozkliknete konkrétní Feature, hned uvidíte, z jakých Components se skládá). Nechal jsem tedy jenom horní dvě dwa9w*.

iNotes-MSI-Components

Nakonec jsem to celé uložil a bylo hotovo. Upravený MSI balíček, který má pouze jednu položku, konkrétně ActiveX pro iNotes, a tedy se může klidně instalovat s defaultním nastavením „instaluj vše“. Vyzkoušel jsem to a fungovalo to. Další dvě komponenty, které byly dříve v Internet Exploreru vidět, už tam tato instalačka nepřidala.

iNotes-MSI-modified