Navigate / search

Lotus Notes a Mountain Lion

Minulý týden vyšla nová verze operačního systému pro počítače a notebooky Apple, s kódovým označením Mountain Lion. Přináší s sebou některé změny v systému, které musíte vzít v úvahu, pokud provozujete klienta Lotus Notes.

Apple přidal do systému novou aplikaci na poznámky, která se jmenuje „Notes.app“. Tím pádem vznikne kolize s již existující aplikací Lotus Notes, která se jmenuje „notes.app“.

Pokud děláte upgrade na Mountain Liona, Apple tuto situaci rozpozná a přesune stávající „notes.app“ do podadresáře „Lotus Notes“ a na její místo dá svoji systémovou „notes.app“. Podle zápisků na Internetu někteří uživatelé fungují s takto umístěnými Lotus Notes bez problému, nicméně to určitě není správný stav pro trvalé použití: pokud byste totiž instalovali nějaký starší fix, tak ten se bude instalovat do klasické cesty „notes.app“, tedy tam, kde je nyní aplikace Apple.

Když naopak nainstalujete čistý operační systém (nebo před upgradem odeberete Lotus Notes z aplikací) a budete chtít do něj Notesy nainstalovat, tak pro verze 8.5.3 a starší se Vám to pravděpodobně něpovede: instalátor kontroluje, zda operační systém, na který se instaluje, vyhovuje základním specifikacím, a to podle identifikačního řetězce OS. Jenže Apple OS až doposud vracel hodnotu, která obsahovala „Mac OS X“, nyní je to jenom „OS X“ a nemusí tedy projít test kompatibility systému v instalátoru.

Jestli nechcete čekat na oficiální fix, a raději si sami chcete sáhnout do instaleru a opravit testovací podmínku (umazat „Mac“) můžete pomocí tohoto návodu.

Oficiální podporu poslední verze OS X bude mít připravovaná verze Lotus Notes 8.5.4. Jestli chcete tedy počkat na oficiální podporu, sledujte tuto stránku IBM Supportu. Je tam také zmíněna možnost nastavení Gatekeeperu, který hlídá instalaci nepodepsaných aplikací.