Navigate / search

Pět let s Connections

Minulý týden tomu bylo přesně pět let, kdy byla uvedena do prodeje první verze Connections. Pojďme se podívat, jak se v průběhu času měnily a vyvýjely.

Codename Ventura

Většina IBM SW se nejdříve testuje interně — zkouší se, zda je koncept správný, ladí se uživatelské rozhraní, funkce a podobně. Connections vznikaly pod kódovým označením Ventura někdy od roku 2006, protože v lednu 2007 už byly připraveny k internímu použití. Obsahovaly pět modulů / aplikací: Persona, Activities, Dogear, Blogs, Communities. Můžete si všimnout, že ještě zůstavají zachovány interní názvy předchozích projektů (Persona, Dogear), které se potomě změnili na obecnější (Profiles, Bookmarks).

Už tato před-verze obsahuje základní přincipy otevřené spolupráce a social networkingu, kdy v centru pozornosti není dokument, ale autor, který jej vytvořil. Na Lotusphere 2007 byl potom produkt oznámen již pod názvem Lotus Connections.

Verze 1.0

Vyšla 29. června 2007. Moduly zůstávají stejné: Profiles, Activities, Bookmarks, Blogs, Communities. Jako zdroj pro přihlášení mohl být použit pouze IBM Directory Server (jak pro autentizaci, tak pro import uživatelských dat).

Za pár měsíců, v listopadu 2007, vyšla aktualizace 1.0.2, která přinesla mimo jiné pluginy do MS Office a MS Exploreru, pro snažší práci s texty a soubory.

Verze 2.0

Vyšla za rok od první verze, v červnu 2008. Objevila se zde poprvé Homepage, která pomocí widgetů zobrazuje, co se stalo nového v jednotlivých modulech.

Již v této verzi se objevila nadstavba, Atlas for Lotus Connections, která uměla data v Connections probírat, analyzovat a na základdě toho vytvářet vazby mezi lidmi a přehledně je zobrazovat.

Connections si také může vyzkoušet každý zdarma, na serveru Greenhouse.lotus.com.

O několik měsíců později se objevil první mobilní klient – nativní verze Connections pro BlackBerry.

Verze 2.5

Vyšla v srpnu 2009. Přinesla dva nové moduly: Wiki a Files. Komunity dostaly diskusní fórum, je možno vyhledávat napříč celými Connections a filtrovat výsledky podle potřeb. Domovská stránka je rozšířena o přehled aktualizací a mikroblogging.

Pro přístup přístup z webových prohlížečů v mobilních zařízeních je připravena speciální mobilní varianta uživatelského rozhraní.

Verze 3.0

Vyšla v listopadu 2010. Instalace je nyní mnohem jednodušší, jsou připraveni Wizardi, kteří pomohou s vytvářením databází i importem dat do profilů uživatelů. Connections podle vašeho chování poznají, o jaký typ informací máte zájem, a doporučují vám články, soubory, osoby či komunity, které se tomuto tématu věnují (social analytics and recommendation). Diskusní fóra byla osamostatněna a lze je používat i mimo komunity. V komunitách je možno vytvářet subkomunity, dochází k lepšímu propojení komunit s aktivitami a soubory.

Ke stažení zdarma jsou portlety do portálů a widgety pro připojení se Sharepointem. Můžete si nechat zasílat denní nebo týdenní přehled novinek v oblastech,m které vás zajímají (tzv. digest, česky svodka). Pro mobilní zařízení (nově iPhone, Android a Nokia) jsou k dispozici nativní klienti.

 Verze 3.0.1

Aktuální verze, vyšla v dubnu 2011. Název se změnil na IBM Connections. Přibyly nové funkcionality: Ideation Blog, Media Library. Pomocí widgetu je možno přistupovat k souborům uloženým v ECM (IBM Filenet).

Vylepšují se mobilní verze klientů, zejména ty pro tablety.

Connections Next

Verze plánovaná na druhou polovinu tohoto roku. Přinese změnu v uživatelském rozhraní (zjedodušení, soustřední na informace), přístupné statistiky v komunitách, komunitní kalendář, propojení na poštovní servery Domino a Exchange, vylepšení Activity Streamu, okamžité provádění akcí v kontextu a další.